Zpět

Írán a Turecko 2002

Po dobrých zkušenostech z předchozího roku jsem se v roce 2002 vydal s kamarády do Íránu. Tam jsme ovšem kvůli nečekaně zpřísněným pravidlům prodlužování víz mohli setrvat pouze devět dnů, a proto jsme strávili zbytek času na několika zajímavých místech ve východním Turecku.

Náhled

Istanbul

Naše cesta i tentokrát vedla po zemi a tím pádem pochopitelně přes Istanbul, který tak tradičně sloužil jako brána do Orientu. Ostatní mi nechtěli věřit, že jsme stále "v podstatě na západě," ale toto poznání čekalo i je. V Istanbulu jsme si prohlédli povinnou Modrou mešitu a okolí, přespali a vydali se hledat nejlevnější autobus do Teheránu.

Náhled

Kermán a Bam

V Teheránu jsme pouze zažili trochu dobrodružství s místními taxikáři v podobě menší hádky o peníze a ihned jsme se vydali vlakem do Kermánu. Další den jsme si jeli prohlédnout pevnost Bam, která byla bohužel zničena zemětřesením v roce 2003. Je to velká škoda, ze všech památek, které jsem dosud viděl, byl právě Bam tou nejzajímavější.

Náhled

Shiraz a Perseopolis

Přestože jinak památky na svých cestách navštěvuji málokdy, na naší cestě nás po Bamu čekala hned ještě jedna, kterou není radno vynechat, a tou byla Perseopolis. Proto jsme odjeli do Shirazu, který je z větších měst nejblíže, a prohlédli si oboje.

Náhled

Isfahán

Poslední trochu delší zastávkou na naší cestě Íránem byl Isfahán, velmi příjemné a poměrně zelené město s obrovským náměstím, řekou a mnoha mosty. Vevnitř některých mostů jsou malebné čajovny a kolem řeky pěkné parky, po všem tom ježdění pouští to byla příjemná změna.

Náhled

Okolí Dogubayazitu a jezera Van

Zpět v Turecku jsme si nejprve udělali výlet k okolí hradu u města Dogubayazit s výhledy na bájný Ararat a poté se vydali k jezeru Van. Tam jsme se byli podívat do kráteru vyhaslé sopky, která se se nad Vanem tyčí a ve kterém jsou také dvě jezera. Průzračně čisté velké modré a menší zelené termální.

Náhled

Pohoří Kačkar Dagi

Okolí Dogubayazitu i Vanu bylo i přes jezera stále velmi vyprahlé, a proto jsme se vydali do hor, které jsou díky blízkosti Černého moře velmi zelené a kde je voda všude, do pohoří Kačkar Dagi. Zde jsme během pár dní vystoupali na nejvyšší vrchol a potom přešli hlavní hřeben směrem k moři.