Zpět

Kyrgyzstán 2008

Po mnoha letech se mi opět podařilo dostat se do Asijských hor, tentokrát do Kyrgyzstánu, jedné ze středoasijských postsovětských republik, kde jsme podnikli tři treky na severovýchodě země. Přestože všechny byly v nějaké části různorodého masivu Tian Shan, každý trek vedl překvapivě jinou krajinou.

Náhled

Trek k ledovci Enylček

Dvanáctidenní trek z důlní osady Šacht-Žergalan přes nižší hřebeny Tian-Shanu až do jeho nejvyšší části k ledovci Enylček a výhledům na Pik Pabědy a Khan Tengri. Počasí bylo všelijaké, ale na nejdůležitějších místech nádherné a pohledy strhující.

Náhled

Trek k jezeru Alakjol

Trek k jezeru Alakjol, které je relativně blízko nad městem Karakol a trek je proto oblíbený mezi turisty a i mezi místními, kteří v nižších částech pořádají pikniky. Přestože nejde o nijak odlehlou oblast, stojí za návštěvu, lesíky a louky pod zaledněnými štíty jsou velmi svěží a samotné jezero má hezkou ledovcovou barvu.

Náhled

Trek údolím Tamga

Tento trek trval pouze čtyři dny, ale nebyl o nic méně rozmanitý než ty předchozí. Začal na jakési polopoušti, z níž jenom velmi úzký pruh zavlažovala říčka z hor, výš jsme prošli lesíky, nad nimi pastvinami a za nejvyšším sedlem nás čekala rozlehlá podmáčená náhorní plošina.

Náhled

Další fotografie z Kyrgyzstánu

Přestože hlavním cílem mých cest jsou hory, i tak jsem pochopitelně přivezl nějaké snímky z civilizace pod nimi a o některé z nich se rád podělím. Jde zejména o snímky z trhů, konkrétně trhu s dobytkem v Karakolu a normálního "bazaru" tamtéž. Kromě portrétů, zvířat a zboží jsou zde i obrázky i dvou hlavních karakolských náboženských budovy, kostelu a mešity.